MHQ1005P7N5JT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MHQ1005P7N5JT000
MHQ1005P7N5JT000
Part Number
MHQ1005P7N5JT000
Description
FIXED IND 7.5NH 600MA 160 MOHM
Data sheet
MHQ1005P7N5JT000.pdf
Delivery Services
MHQ1005P7N5JT000
Comments
    MHQ1005P7N5JT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 7.5nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 600mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 160 mOhm Max
    Q @ Freq 23 @ 250MHz
    Frequency - Self Resonant 4GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)