MLG0603P2N5ST000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG0603P2N5ST000
MLG0603P2N5ST000
Part Number
MLG0603P2N5ST000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 2.5NH 500MA 200 MOHM
Data sheet
MLG0603P2N5ST000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG0603P2N5ST000
Comments
    MLG0603P2N5ST000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 2.5nH
    Tolerance ±0.3nH
    Current Rating 500mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 200 mOhm Max
    Q @ Freq 14 @ 500MHz
    Frequency - Self Resonant 7.5GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 500MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)