MLG1005S0N5BT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1005S0N5BT000
MLG1005S0N5BT000
Part Number
MLG1005S0N5BT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 0.5NH 1A 100 MOHM SMD
Data sheet
MLG1005S0N5BT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG1005S0N5BT000
Comments
    MLG1005S0N5BT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 0.5nH
    Tolerance ±0.1nH
    Current Rating 1A
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 100 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant 10GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)