MLG1005S1N8CT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1005S1N8CT000
MLG1005S1N8CT000
Part Number
MLG1005S1N8CT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1.8NH 900MA 150 MOHM
Data sheet
MLG1005S1N8CT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG1005S1N8CT000
Comments
    MLG1005S1N8CT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 1.8nH
    Tolerance ±0.2nH
    Current Rating 900mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 150 mOhm Max
    Q @ Freq 7 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 8GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)