MLG1005S56NJT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1005S56NJT000
MLG1005S56NJT000
Part Number
MLG1005S56NJT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 56NH 200MA 1.3 OHM SMD
Data sheet
MLG1005S56NJT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG1005S56NJT000
Comments
    MLG1005S56NJT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 56nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 200mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.3 Ohm Max
    Q @ Freq 8 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)