MLG1005SR12JT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1005SR12JT000
MLG1005SR12JT000
Part Number
MLG1005SR12JT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 120NH 150MA 2.2 OHM
Data sheet
MLG1005SR12JT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG1005SR12JT000
Comments
    MLG1005SR12JT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 120nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 150mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 2.2 Ohm Max
    Q @ Freq 8 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 600MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)