MLG1005SR16JT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1005SR16JT000
MLG1005SR16JT000
Part Number
MLG1005SR16JT000
Description
FIXED IND 160NH 150MA 3.8 OHM
Data sheet
MLG1005SR16JT000.pdf
Delivery Services
MLG1005SR16JT000
Comments
    MLG1005SR16JT000 Specifications
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 160nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 150mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 3.8 Ohm Max
    Q @ Freq 8 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 500MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)