MLG1608B18NJTD25
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1608B18NJTD25
MLG1608B18NJTD25
Part Number
MLG1608B18NJTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 18NH 600MA 320 MOHM
Data sheet
MLG1608B18NJTD25.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG1608B18NJTD25
Comments
    MLG1608B18NJTD25 Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 18nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 600mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 320 mOhm Max
    Q @ Freq 12 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 2.6GHz
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)