MLG1608B68NJT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1608B68NJT000
MLG1608B68NJT000
Part Number
MLG1608B68NJT000
Description
FIXED IND 68NH 300MA 750 MOHM
Data sheet
MLG1608B68NJT000.pdf
Delivery Services
MLG1608B68NJT000
Comments
    MLG1608B68NJT000 Specifications
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 68nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 300mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 750 mOhm Max
    Q @ Freq 14 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 1.1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)