MLG1608B82NJT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1608B82NJT000
MLG1608B82NJT000
Part Number
MLG1608B82NJT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 82NH 300MA 800 MOHM
Data sheet
MLG1608B82NJT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG1608B82NJT000
Comments
    MLG1608B82NJT000 Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 82nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 300mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 800 mOhm Max
    Q @ Freq 14 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 1GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)