MLG1608SR12JTD25
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1608SR12JTD25
MLG1608SR12JTD25
Part Number
MLG1608SR12JTD25
Description
FIXED IND 120NH 300MA 1.2 OHM
Data sheet
MLG1608SR12JTD25.pdf
Delivery Services
MLG1608SR12JTD25
Comments
    MLG1608SR12JTD25 Specifications
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 120nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 300mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.2 Ohm Max
    Q @ Freq 14 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 650MHz
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)