MLG1608SR56JTD25
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLG1608SR56JTD25
MLG1608SR56JTD25
Part Number
MLG1608SR56JTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 560NH 70MA 4.5 OHM SMD
Data sheet
MLG1608SR56JTD25.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLG1608SR56JTD25
Comments
    MLG1608SR56JTD25 Specifications
    Part Status Obsolete
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 560nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 70mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 4.5 Ohm Max
    Q @ Freq 10 @ 50MHz
    Frequency - Self Resonant 250MHz
    Ratings AEC-Q200
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 50MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.037" (0.95mm)