MLJ1608WR39KT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLJ1608WR39KT000
MLJ1608WR39KT000
Part Number
MLJ1608WR39KT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 390NH 450MA 364 MOHM
Data sheet
MLJ1608WR39KT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLJ1608WR39KT000
Comments
    MLJ1608WR39KT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Ferrite
    Inductance 390nH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 450mA
    Current - Saturation 600mA
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 364 mOhm Max
    Q @ Freq 35 @ 25MHz
    Frequency - Self Resonant 210MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 25MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.037" (0.94mm)