MLK0603L18NJT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLK0603L18NJT000
MLK0603L18NJT000
Part Number
MLK0603L18NJT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 18NH 100MA 1.3 OHM SMD
Data sheet
MLK0603L18NJT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLK0603L18NJT000
Comments
    MLK0603L18NJT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 18nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 100mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 1.3 Ohm Max
    Q @ Freq 6 @ 300MHz
    Frequency - Self Resonant 4GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)