MLK1005S1N1ST000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLK1005S1N1ST000
MLK1005S1N1ST000
Part Number
MLK1005S1N1ST000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1.1NH 500MA 120 MOHM
Data sheet
MLK1005S1N1ST000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLK1005S1N1ST000
Comments
    MLK1005S1N1ST000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 1.1nH
    Tolerance ±0.3nH
    Current Rating 500mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 120 mOhm Max
    Q @ Freq 5 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 11.5GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)