MLK1005S8N2JT000
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
MLK1005S8N2JT000
MLK1005S8N2JT000
Part Number
MLK1005S8N2JT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 8.2NH 350MA 380 MOHM
Data sheet
MLK1005S8N2JT000.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
MLK1005S8N2JT000
Comments
    MLK1005S8N2JT000 Specifications
    Part Status Active
    Type Multilayer
    Material - Core Non-Magnetic
    Inductance 8.2nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 350mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 380 mOhm Max
    Q @ Freq 7 @ 100MHz
    Frequency - Self Resonant 5GHz
    Ratings -
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)