NLV32T-R56J-PF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
NLV32T-R56J-PF
NLV32T-R56J-PF
Part Number
NLV32T-R56J-PF
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 560NH 450MA 550 MOHM
Data sheet
NLV32T-R56J-PF.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
NLV32T-R56J-PF
Comments
    NLV32T-R56J-PF Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 560nH
    Tolerance ±5%
    Current Rating 450mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 550 mOhm Max
    Q @ Freq 30 @ 25.2MHz
    Frequency - Self Resonant 180MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 25.2MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1210 (3225 Metric)
    Supplier Device Package 1210
    Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)