SLF10165T-100M3R8-3PF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SLF10165T-100M3R8-3PF
SLF10165T-100M3R8-3PF
Part Number
SLF10165T-100M3R8-3PF
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 10UH 3.8A 22.2 MOHM
Data sheet
SLF10165T-100M3R8-3PF.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SLF10165T-100M3R8-3PF
Comments
    SLF10165T-100M3R8-3PF Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 10µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3.8A
    Current - Saturation 4.1A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 22.2 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.398" L x 0.398" W (10.10mm x 10.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.268" (6.80mm)