SLF12555T-470M1R6-PF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SLF12555T-470M1R6-PF
SLF12555T-470M1R6-PF
Part Number
SLF12555T-470M1R6-PF
Description
FIXED IND 47UH 1.6A 61.8 MOHM
Data sheet
SLF12555T-470M1R6-PF.pdf
Delivery Services
SLF12555T-470M1R6-PF
Comments
    SLF12555T-470M1R6-PF Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 47µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.5A
    Current - Saturation 1.6A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 74.2 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)