SLF12555T-6R0N3R6-PF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SLF12555T-6R0N3R6-PF
SLF12555T-6R0N3R6-PF
Part Number
SLF12555T-6R0N3R6-PF
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 6UH 3.6A 16.4 MOHM SMD
Data sheet
SLF12555T-6R0N3R6-PF.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SLF12555T-6R0N3R6-PF
Comments
    SLF12555T-6R0N3R6-PF Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 6µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 4.9A
    Current - Saturation 3.6A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 19.7 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.228" (5.80mm)