SLF7030T-101MR35-PF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SLF7030T-101MR35-PF
SLF7030T-101MR35-PF
Part Number
SLF7030T-101MR35-PF
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 100UH 350MA 450 MOHM
Data sheet
SLF7030T-101MR35-PF.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SLF7030T-101MR35-PF
Comments
    SLF7030T-101MR35-PF Specifications
    Part Status Not For New Designs
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 100µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 350mA
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 450 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.127" (3.22mm)