SPM3012T-1R0M-CA
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM3012T-1R0M-CA
SPM3012T-1R0M-CA
Part Number
SPM3012T-1R0M-CA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1UH 2.8A 65 MOHM SMD
Data sheet
SPM3012T-1R0M-CA.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SPM3012T-1R0M-CA
Comments
    SPM3012T-1R0M-CA Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 1µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.8A
    Current - Saturation 3.4A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 65 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)