SPM3012T-1R0M-LR
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM3012T-1R0M-LR
SPM3012T-1R0M-LR
Part Number
SPM3012T-1R0M-LR
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1UH 3.4A 59.4 MOHM SMD
Data sheet
SPM3012T-1R0M-LR.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SPM3012T-1R0M-LR
Comments
    SPM3012T-1R0M-LR Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 1µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3.4A
    Current - Saturation 5A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 59.4 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.118" W (3.20mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)