SPM4012T-2R2M T
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM4012T-2R2M T
SPM4012T-2R2M T
Part Number
SPM4012T-2R2M T
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 2.2UH 2.9A 94.3 MOHM
Data sheet
SPM4012T-2R2M T.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SPM4012T-2R2M T
Comments
    SPM4012T-2R2M T Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 2.2µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.9A
    Current - Saturation 3.3A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 94.3 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)