SPM4012T-4R7MT
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM4012T-4R7MT
SPM4012T-4R7MT
Part Number
SPM4012T-4R7MT
Description
FIXED IND 4.7UH 2A 204.7 MOHM
Data sheet
SPM4012T-4R7MT.pdf
Delivery Services
SPM4012T-4R7MT
Comments
    SPM4012T-4R7MT Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 4.7µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2A
    Current - Saturation 2.1A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 204.7 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)