SPM4020T-2R2M-CA
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM4020T-2R2M-CA
SPM4020T-2R2M-CA
Part Number
SPM4020T-2R2M-CA
Description
FIXED IND 2.2UH 3.7A 70.4 MOHM
Data sheet
SPM4020T-2R2M-CA.pdf
Delivery Services
SPM4020T-2R2M-CA
Comments
    SPM4020T-2R2M-CA Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 2.2µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3.7A
    Current - Saturation 3.8A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 70.4 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.173" L x 0.161" W (4.40mm x 4.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)