SPM5012T-2R2MT
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM5012T-2R2MT
SPM5012T-2R2MT
Part Number
SPM5012T-2R2MT
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 2.2UH 2.7A 78.8 MOHM
Data sheet
SPM5012T-2R2MT.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SPM5012T-2R2MT
Comments
    SPM5012T-2R2MT Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 2.2µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.7A
    Current - Saturation 4.6A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 78.8 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)