SPM5020T-4R7M-CA
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM5020T-4R7M-CA
SPM5020T-4R7M-CA
Part Number
SPM5020T-4R7M-CA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 4.7UH 3.4A 74 MOHM SMD
Data sheet
SPM5020T-4R7M-CA.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SPM5020T-4R7M-CA
Comments
    SPM5020T-4R7M-CA Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Powdered Iron
    Inductance 4.7µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 3.4A
    Current - Saturation 4.1A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 74 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.213" L x 0.201" W (5.40mm x 5.10mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)