SPM5030T-1R0MT
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
SPM5030T-1R0MT
SPM5030T-1R0MT
Part Number
SPM5030T-1R0MT
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1UH 10.1A 11.44 MOHM
Data sheet
SPM5030T-1R0MT.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
SPM5030T-1R0MT
Comments
    SPM5030T-1R0MT Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 1µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 10.1A
    Current - Saturation 8.5A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 11.44 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.205" L x 0.197" W (5.20mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)