TPL1254035-712J-708N
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
TPL1254035-712J-708N
TPL1254035-712J-708N
Part Number
TPL1254035-712J-708N
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 7.08MH 45 OHM SMD
Data sheet
TPL1254035-712J-708N.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
TPL1254035-712J-708N
Comments
    TPL1254035-712J-708N Specifications
    Part Status Active
    Type -
    Material - Core -
    Inductance 7.08mH
    Tolerance ±5%
    Current Rating -
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 45 Ohm
    Q @ Freq 72 @ 125kHz
    Frequency - Self Resonant 800kHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Frequency - Test 125kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.492" L x 0.154" W (12.50mm x 3.90mm)
    Height - Seated (Max) 0.146" (3.70mm)