TSL0709RA-1R5M4R3-PF
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
TSL0709RA-1R5M4R3-PF
TSL0709RA-1R5M4R3-PF
Part Number
TSL0709RA-1R5M4R3-PF
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1.5UH 4.3A 8 MOHM TH
Data sheet
TSL0709RA-1R5M4R3-PF.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
TSL0709RA-1R5M4R3-PF
Comments
    TSL0709RA-1R5M4R3-PF Specifications
    Part Status Obsolete
    Type -
    Material - Core -
    Inductance 1.5µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 4.3A
    Current - Saturation 5.4A
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 8 mOhm Max
    Q @ Freq 10 @ 7.96MHz
    Frequency - Self Resonant 56MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C
    Frequency - Test 1kHz
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.303" Dia (7.70mm)
    Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm)