VLF302510MT-1R0N-CA
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLF302510MT-1R0N-CA
VLF302510MT-1R0N-CA
Part Number
VLF302510MT-1R0N-CA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1UH 2.13A 40 MOHM SMD
Data sheet
VLF302510MT-1R0N-CA.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLF302510MT-1R0N-CA
Comments
    VLF302510MT-1R0N-CA Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 2.13A
    Current - Saturation 2A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 40 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.118" L x 0.098" W (3.00mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)