VLS2010ET-1R0N-CA
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS2010ET-1R0N-CA
VLS2010ET-1R0N-CA
Part Number
VLS2010ET-1R0N-CA
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1UH 1.55A 1.65 OHM SMD
Data sheet
VLS2010ET-1R0N-CA.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLS2010ET-1R0N-CA
Comments
    VLS2010ET-1R0N-CA Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 1.55A
    Current - Saturation 1.45A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 108 mOhm
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)