VLS201612CX-6R8M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS201612CX-6R8M
VLS201612CX-6R8M
Part Number
VLS201612CX-6R8M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 6.8UH 930MA 368 MOHM
Data sheet
VLS201612CX-6R8M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLS201612CX-6R8M
Comments
    VLS201612CX-6R8M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 930mA
    Current - Saturation 730mA
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 368 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package 2016
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)