VLS201612HBX-1R5M-1
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS201612HBX-1R5M-1
VLS201612HBX-1R5M-1
Part Number
VLS201612HBX-1R5M-1
Description
FIXED IND 1.5UH 2.16A 109 MOHM
Data sheet
VLS201612HBX-1R5M-1.pdf
Delivery Services
VLS201612HBX-1R5M-1
Comments
    VLS201612HBX-1R5M-1 Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 1.5µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.16A
    Current - Saturation 1.89A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 109 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 0806 (2016 Metric)
    Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)