VLS252010CX-2R2M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS252010CX-2R2M
VLS252010CX-2R2M
Part Number
VLS252010CX-2R2M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 2.2UH 1.58A 126 MOHM
Data sheet
VLS252010CX-2R2M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLS252010CX-2R2M
Comments
    VLS252010CX-2R2M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 2.2µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 1.58A
    Current - Saturation 1.51A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 126 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package 2520
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)