VLS252010HBX-3R3M-1
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS252010HBX-3R3M-1
VLS252010HBX-3R3M-1
Part Number
VLS252010HBX-3R3M-1
Description
FIXED IND 3.3UH 1.6A 178 MOHM
Data sheet
VLS252010HBX-3R3M-1.pdf
Delivery Services
VLS252010HBX-3R3M-1
Comments
    VLS252010HBX-3R3M-1 Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 1.6A
    Current - Saturation 1.26A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 178 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1008 (2520 Metric)
    Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)