VLS252010HBX-4R7M-1
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS252010HBX-4R7M-1
VLS252010HBX-4R7M-1
Part Number
VLS252010HBX-4R7M-1
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 250 MOHM
Data sheet
VLS252010HBX-4R7M-1.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLS252010HBX-4R7M-1
Comments
    VLS252010HBX-4R7M-1 Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 4.7µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 1.4A
    Current - Saturation 1.09A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 250 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1008 (2520 Metric)
    Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)