VLS252010HBX-6R8M-1
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS252010HBX-6R8M-1
VLS252010HBX-6R8M-1
Part Number
VLS252010HBX-6R8M-1
Description
FIXED IND 6.8UH 1.1A 406 MOHM
Data sheet
VLS252010HBX-6R8M-1.pdf
Delivery Services
VLS252010HBX-6R8M-1
Comments
    VLS252010HBX-6R8M-1 Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 1.1A
    Current - Saturation 750mA
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 406 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1008 (2520 Metric)
    Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)