VLS252012CX-1R0M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS252012CX-1R0M
VLS252012CX-1R0M
Part Number
VLS252012CX-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 2.55A 62 MOHM SMD
Data sheet
VLS252012CX-1R0M.pdf
Delivery Services
VLS252012CX-1R0M
Comments
    VLS252012CX-1R0M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.55A
    Current - Saturation 2.38A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 62 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package 2520
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)