VLS252012CX-3R3M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS252012CX-3R3M
VLS252012CX-3R3M
Part Number
VLS252012CX-3R3M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 3.3UH 1.53A 137 MOHM
Data sheet
VLS252012CX-3R3M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLS252012CX-3R3M
Comments
    VLS252012CX-3R3M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 3.3µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 1.53A
    Current - Saturation 1.31A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 137 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package 2520
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)