VLS252012HBX-1R5M-1
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS252012HBX-1R5M-1
VLS252012HBX-1R5M-1
Part Number
VLS252012HBX-1R5M-1
Description
FIXED IND 1.5UH 2.75A 82 MOHM
Data sheet
VLS252012HBX-1R5M-1.pdf
Delivery Services
VLS252012HBX-1R5M-1
Comments
    VLS252012HBX-1R5M-1 Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Metal
    Inductance 1.5µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.75A
    Current - Saturation 2.5A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 82 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1008 (2520 Metric)
    Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)