VLS5045EX-100M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS5045EX-100M
VLS5045EX-100M
Part Number
VLS5045EX-100M
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 79.3 MOHM
Data sheet
VLS5045EX-100M.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLS5045EX-100M
Comments
    VLS5045EX-100M Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 10µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.5A
    Current - Saturation 3.1A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 79.3 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)