VLS5045EX-1R5N
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS5045EX-1R5N
VLS5045EX-1R5N
Part Number
VLS5045EX-1R5N
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1.5UH 5A 22.1 MOHM SMD
Data sheet
VLS5045EX-1R5N.pdf
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
VLS5045EX-1R5N
Comments
    VLS5045EX-1R5N Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.5µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 5A
    Current - Saturation 7.4A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 22.1 mOhm Max
    Q @ Freq -
    Frequency - Self Resonant -
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case Nonstandard
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)