VLS5045EX-1R8N
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS5045EX-1R8N
VLS5045EX-1R8N
Part Number
VLS5045EX-1R8N
Description
FIXED IND 1.8UH 4.8A 19 MOHM SMD
Data sheet
VLS5045EX-1R8N.pdf
Delivery Services
VLS5045EX-1R8N
Comments
    VLS5045EX-1R8N Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 1.8µH
    Tolerance ±30%
    Current Rating 4.8A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 19 mOhm
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)