VLS5045EX-6R8M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS5045EX-6R8M
VLS5045EX-6R8M
Part Number
VLS5045EX-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.9A 59.8 MOHM
Data sheet
VLS5045EX-6R8M.pdf
Delivery Services
VLS5045EX-6R8M
Comments
    VLS5045EX-6R8M Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 6.8µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.9A
    Current - Saturation 3.6A
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 59.8 mOhm Max
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)