VLS5045EX-8R2M
Home > All Products > Inductors, Coils, Chokes > Fixed Inductors
VLS5045EX-8R2M
VLS5045EX-8R2M
Part Number
VLS5045EX-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 2.8A 55 MOHM SMD
Data sheet
VLS5045EX-8R2M.pdf
Delivery Services
VLS5045EX-8R2M
Comments
    VLS5045EX-8R2M Specifications
    Material - Core Ferrite
    Inductance 8.2µH
    Tolerance ±20%
    Current Rating 2.8A
    Current - Saturation -
    Shielding Shielded
    DC Resistance (DCR) 55 mOhm
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Frequency - Test 100kHz
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)