BK/GDC-V-32MA
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
BK/GDC-V-32MA
BK/GDC-V-32MA
Part Number
BK/GDC-V-32MA
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM
Data sheet
BK/GDC-V-32MA.pdf
Category
Fuses
Delivery Services
BK/GDC-V-32MA
Comments
    BK/GDC-V-32MA Specifications
    SeriesGDC
    RoHSRoHS
    Color-
    Fuse TypeCartridge, Glass
    Part StatusActive
    Melting I²t0.0051
    Mounting TypeThrough Hole
    Response TimeSlow Blow
    Package / Case5mm x 20mm (Axial)
    Approval AgencycULus, IMQ
    Size / Dimension0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)
    Voltage Rating - AC250 V
    Voltage Rating - DC-
    Current Rating (Amps)32 mA
    Operating Temperature-
    Breaking Capacity @ Rated Voltage35A