F0402E1R50FSTR
Home > All Products > Circuit Protection > Fuses
F0402E1R50FSTR
F0402E1R50FSTR
Part Number
F0402E1R50FSTR
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402
Data sheet
F0402E1R50FSTR.pdf
Category
Fuses
Delivery Services
F0402E1R50FSTR
Comments
    F0402E1R50FSTR Specifications
    SeriesAccu-Guard® II
    RoHSRoHS
    Color-
    Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
    Part StatusActive
    Melting I²t0.03
    Mounting TypeSurface Mount
    Response TimeFast Blow
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Approval AgencycUL, UL
    Size / Dimension0.039" L x 0.022" W x 0.016" H (1.00mm x 0.55mm x 0.40mm)
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC32 V
    Current Rating (Amps)1.5 A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage50A