F0603C0R50FWTR.pdf
| Series | Accu-Guard® II |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | - |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Part Status | Active |
| Melting I²t | 0.012 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Approval Agency | cUL, UL |
| Size / Dimension | 0.065" L x 0.031" W x 0.028" H (1.65mm x 0.80mm x 0.70mm) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |